utorak, 4. veljače 2014.

Falafel ili okruglice od slanutka


Falafel se svakodnevno kuha u kuhinjama zemalja sjeverne Afrike i Bliskog istoka, a sjetili su ga se egipatski beduini. To su pržene okruglice od slanutka, a osim od slanutka, mogu se pripremati i od boba. Jako su ukusne, a priprema nije zahtjevna, pa su u novije vrijeme sve je prisutnije i na Zapadu. Laka i brza priprema, poseban i lagan okus daju nam bezbroj kombinacija. Tako se falafel jede s krompirima, s povrćem, uz salatu ili s nekim laganim umakom.
Neodoljivo su hrskavi, a kod vegetarijanaca ili vegana mogu zamijeniti meso. To su shvatili u ćevabdžinicama, pa se falafel, u zapadnoj Europi, nudi kao vegetarijska alternativa ćevapima.
Falafeli su često brzi zalogaji na ulicama arapskih gradova, a najčešće se poslužuju u pita kruhu uz umak od jogurta i salatu. Ponekad ih poslužuju s umakom od sezama, prženim povrćem i lepinjom.
U većini recepata arapske kuhinje začini imaju jako važnu ulogu, pa su tako i kod falafela začini veoma važni i niti slučajno ih ne smijemo preskakati jer ćemo ostati bez one prave arome.

Za falafel ili naš kutak za slanutak potrebno nam je:
  • 225 g suhog slanutka,
  • 1 velika glavica luka,
  • 1 žličica mljevene kurkume,
  • 2,3 režnja domaćeg češnjaka,
  • 1 stručak peršina,
  • 2 žličice kumina,
  • 2 žlice svježeg korijandera,
  • ½ žličice praška za pecivo,
  • ulje za prženje,
  • crvena čili papričica /po želji ;)
Priprema se tako da slanutak namočimo u hladnoj vodi preko noći ili najmanje desetak sati.
Kad se namoči, pofurimo ga, očistimo i stavimo u blender. Ubacimo i nacjeckani luk, pa sve izmiksamo u glatki pire. Dodamo mljevenu kurkumu, nasjeckani češnjak i peršin. Kratko izmiksamo i posolimo, popaprimo. Kumin i korijandar sameljemo u mužaru, pa ubacimo i njih. Sve dobro izmješamo kako bi se sastojci sjedinili. Smjesu ostavimo u hladnjaku 15-30 min. Ohlađenu smjesu grabimo žličicom i hrpice dlanovima oblikujemo u knedlice.
U većoj posudi zagrijemo ulje za prženje. Ubacimo falafele i pržimo ih uz povremeno okretanje. Falafele su gotove kad poprime zlatnosmeđu boju. Pečene falafele često se poslužuju u pita kruhu i uz umak od jogurta. Jedu se i uz sezonsku salatu. Ako ih ne ubacite odmah u pita kruh ili kakvu lepinju, držite ih na papirnatim ubrusima i nek` do posluživanja budu na toplom.
Slanutak je bez glutena, znači da su i falafeli gluten free kao i ona lužnata pita. A oboje je odlično i kao vegetarijanski ručak.
Eto, uz ovaj recept za falafel svatko si može priuštiti svoj kutak za slanutak ;)
Uživajte !