Stranice

petak, 18. veljače 2022.

Zimska heljda

Heljda - predobra namirnica. 
Ona je odličan izvor vlakana, bjelančevina i zdravih, složenih ugljikohidrata. 
Bogata i mineralima, heljda našem tijelu daje i dosta energije
Heljda je i odličan odabir za ljude intolerantne na gluten
Heljda je idealna zimska namirnica bez glutena.
Uz proso i ječam, heljda je jedna od namirnica koja najbolje grije naš organizam tijekom hladnih zimskih dana. 
Isto kao što postoje namirnice koje hlade naše tijelo, postoje i one namirnice koje ga zagrijavaju. 
E, pa heljda ga zagrijava
Zato se heljdu preporučuje pojesti prije dužeg boravka na snijegu ili "samo" na hladnom. Heljda je prava zimska hrana. 
Posebno dobro će nas zagrijati ako ju pripremimo kao varivo, kuhajući je dugo, na laganoj vatri s povrćem i proteinima. 
Iako se radi o voćnoj sjemenki, doživljavamo ju i koristimo kao žitaricu ili rižu i kako takva ulazi u našu prehranu. Ima jedinstven okus, pa je baš zato mnogi vole, a bogata je proteinima, vlaknima, antioksidansima, željezom i ostalim mineralima. Usput ima i manje kalorija od drugih žitarica. Može se nabaviti kao pržena i nepržena, a osim ‘klasične’ heljde u ljusci, postoji i ona bez ljuske koju nazivamo prekrupa. Prekrupa je vrsta heljde koja zamjenjuje rižu. Od sitno mljevene prekrupe dobiva se heljdina krupica, koja se može koristiti kao griz. 
Najčešća vrsta heljde koju upotrebljavamo u varivima ili kao prilog je heljdina kaša, dok heljdino brašno koristimo za pripremanje peciva, kruha... Zato heljdu, ljudi osjetljivi na gluten, koriste kao svakodnevnu namirnicu, a kruh i peciva od heljde mogu se nabaviti u gotovo svakoj trgovini/pekari. Isto tako, u raznim dućanima možemo kupiti i tjesteninu od heljde. 
Za kuhanje heljde treba nam lonac s dobrim poklopcem i debljim dnom. Stakleni poklopac dobrodošao jer omogućava nadgledanje bez dizanja poklopca.
Heljdu prije korištenja nije potrebno ispirati, no treba baciti ozbiljan pogled na nju i ukloniti ljuske sjemena ili kakav zalutali korov.
Ovdje ćemo sada kuhati heljdu i pripremiti prilog za mesni ili riblji obrok. 
Za kuhanje heljde potrebno nam je:
  • heljda,
  • sol,
  • papar,
  • luk,
  • maslac,
  • 2 dcl vode.

S obzirom da je heljda savršena skoro u svakom smislu jedna manja, ali bitna stvarčica je ta kako je heljdu potrebno obvezno, prije korišenja, namakati u vodi. I to, namakati do 8 sati prije korištenja. Zato, ne bi bilo loše sjetiti se dan prije kako ćemo ju trebati, pa ju veče prije samo ostavimo u vodi preko noći.

Kad je u pitanju kuhanje heljde, heljda se u lonac s vodom stavlja u omjeru 1:2 tj. jedna šalica heljde u dvije šalice vode.
Kad počne ključati dodamo potrebnu sol po ukusu i kuhamo 15 minuta. Zatim maknemo s vatre i ostavimo poklopljeno sa strane 15-30 minuta: Tako kuhanu heljdu možemo koristiti kao prilog razno-raznim jelima. Ukoliko nam takav "običan" okus ne odgovara, uvijek imamo pregršt začina kojima se to može popraviti. Ili možemo i u tavici na maslacu popržiti luk, pa u njega dodati neki, nama dragi temeljac i 2 dcl vode, pa zatim ubaciti kuhanu heljdu i papar, prokuhati još minutu, dvije i naš odličan prilog je gotov.