Stranice

petak, 10. svibnja 2019.

Roštiljanje, grill & chill


Uskoro se sprema susret dragih mi/nam Efkača samo ovaj put ne u Dugavama i ex Mimozi koja je sada Goya. 
Ne, ovaj put nas Jasna zove kod sebe u Veliko Trgovišće na roštiljanje.
Znači grillanje nam slijedi. I pričanje, prepričavanje ...  zeka peka... super ;
S obzirom da sam sigurna kako će meso nekim putem stići, razmišljam o povrću s roštilja. Grillanom povrću i grillanim gljivama ;
Roštiljano povrće odlično ide uz meso s roštilja, bez njega kao povrće samo ili sa šumskim mesom tj. s gljivama. Gljive su vrlo zdrava namirnica zbog značajne količine prehrambenih vlakana, aminokiselina, bjelančevina, vitamina /B1, B2, B12, C, D, E/. Gljive sadrže i minerale u tragovima i još imaju vrlo malo kalorija i masnoća, pa su idealne za sve koje vode računa o liniji. To je dobro znati s obzirom kako je ljetna sezona sve bliže ;
Inače, roštiljanje gljiva je najbolji mogući način njihove pripreme jer proces kuhanja ili prženja u tavi narušava količinu antioksidansa i hranjivih tvari koje gljive sadržavaju.
Tako ćemo sigurno, uz meso i povrće, na roštilj baciti i koju gljivu. Povrće, pečeno na roštilju, super je prilog koji je brzo gotov, a dim roštilja mu daje specijalni šmek. Roštiljati se mogu sve vrste povrća, a čak i voću možemo dati tu super grill aromu;
 Ovdje imamo neka opća pravila pečenja povrća na roštilju:
  • Povrće koje ćemo peći narežemo na približno jednake, 7 - 10 mm debele komade.
  • Povrće treba dobro nauljiti, kako se, zbog svoje delikatne strukture, na vatri ne bi prebrzo isušilo. Ulje zadržava vlagu, ali i na povrće nanesene začine.
  • Ako napravimo džepove od povrća, povrće ostaje sočno, a roštilj čist.
  • Za lakši rad napravimo ražnjiće, te koristimo wok ili roštilj posudu za povrće.
  • Pečemo na srednjoj temperaturi, kratko, a za kompaktnije povrće koristimo dvije temperaturne zone; zapečemo ga na vrućem dijelu, a dovršimo na laganijem.
Trenutno je svibanj, pa ako, dok se dogovorimo i nađemo, još uvijek bude svibanj u sezoni će nam biti: zelena salata, rukola, brokula, kelj, kupus, radič, krastavac, mrkva, krumpir, špinat, blitva, rajčica, paprika, mahune, mladi luk, rotkvica, jagode, trešnje. A i ako bude lipanj sve navedeno će još uvijek biti tu negdje;
Roštiljati možemo razne vrste povrća, čak i voća, no od povrća najbolje ispada sljedeće:
Patlidžan
Centimetar debele kriške patlidžana nauljimo maslinovim uljem, posolimo i pečemo na srednjoj temperaturi 5 min. sa svake strane. Kada su pečeni dodamo malo balzamičnog octa i pospemo svježom metvicom ili feta sirom.
Luk
Luk treba narezati na 1 cm debele kriške koje posolimo, nauljimo i pečemo 3 min. sa svake strane. Za lakše okretanje nataknemo kriške na metalne štapiće. Prije nego što poslužimo, možemo ih preliti balzamičnim octom.
Krumpir
Krumpir na roštilju, ako je pravilno pečen i ispravno začinjen, je super. Krumpir sa roštilja doduše zahtijeva malo više posla nego drugo povrće na istom. Najbrže ga se pripremi tako da ga prethodno na pola skuhamo, zatim narežemo na manje komade, nauljimo, začinimo nama dragom mješavinom začina, napiknemo na ražnjiće te nekoliko minuta sa svake strane pečemo.
A možemo i s roštilj posudom. Tada sirovi krumpir narežemo na komade, nauljimo, začinimo i istresemo u roštilj posudu za povrće, pa pečemo na srednje visokoj temperaturi do sat vremena. Povremeno promiješamo.
A ako imamo roštilj na ugljen, cijeli krumpir nauljimo, posolimo, začinimo i zamotamo u dva sloja aluminijske folije te pečemo na rešetki ili bez nje, na samom ugljenu, opet oko 1 sat.
Slatki krumpir ili batat

Batat operemo, pa narežemo na oko centimetar debele kriške, koje nauljimo i posolimo. 
Pečemo ga na srednjoj temperaturi dok kriške ne postanu zlatno smeđe (par minuta sa svake strane). 
Pečeni batat poslužimo s mješavinom ulja, soka od limete i začina.

Rajčice
Cherry rajčice nataknuti na štapiće, namazati uljem i peči 5 - 7 minuta. Tijekom pečenja štapiće s rajčicama okrećemo.
Ako su rajčice veće, prerežemo na pola, uklonimo sjemenke, prerezanu stranu nauljimo i začinimo solju i paprom. Rajčice, prerezanom stranom prema dolje, položimo na roštilj pa pečemo 4 - 5 minuta. Kad su pečene, poslužimo ih na tanjuru uz malo papra i soli. Uz pečene rajčice nasjeckani bosiljak uvijek je dobrodošao.
Paprika
Operemo paprike i narežemo ih na 7 - 10 mm debele kriške, zatim ih nauljimo i posolimo. Pečemo ih na srednjoj temperaturi dok kriške paprike ne postanu zlatno smeđe. 
Znači par minuta sa svake strane. Tako super pečene ih poprskamo ili umočimo u smjesu ulja, soka od limete, soli i začina.


Šampinjoni
Znam da gljive nisu povrće, već šumsko meso, ali moram ih staviti ovdje kad već nabrajam namirnice za roštiljanje. Mesa ovdje nema, no šumsko meso mi se nekako slaže s povrćem, pa je dobrodošlo;
Šampinjoni mogu biti veći i manji. One veće šampinjone raspolovimo, a manje ostavimo cijele. Odstranimo stručke, klobuke operemo, nauljimo ih, posolimo, popaprimo, dodamo češnjak i sve dobro izmiješamo. Ostavimo ih neko vrijeme nek se mariniraju, a onda ih na srednjoj temperaturi pečemo 15-tak min.
Tikvice
Tikvice narežemo na 6 do 8 mm debele kriške koje namažemo uljem i začinimo sa soli, češnjakom i origanom. Pečemo 5 do 7 minuta na svakoj strani na srednjoj temperaturi.
Šparoge
Drvenasti kraj šparoga odlomimo prstima i kistom za hranu ih namažemo s ekstra djevičanskim maslinovim uljem. Posolimo i pečemo najviše 9 minuta na srednjoj temperaturi. Za lakše okretanje šparoga uzmemo dva ražnjića i na njih vodoravno nataknemo 6 do 8 šparoga. Pečene šparoge možemo poprskati sokom pečenog limuna na roštilju. 
Poriluk
Odstranimo zeleno lišće, poriluk prepolovimo, nauljimo i posolimo. Na srednjoj temperaturi poriluk pečemo sa svake strane 10-tak min.

Tu nam je i voće koje sada neću nabrajati, ali i ono se može roštiljati.
Voće
Voće nije potrebno peći kako bi bilo bolje nego svježe. Naravno jer nema boljeg od svježeg voća.
Ali pečenjem ipak nešto dobivamo. 
Na roštilju ga pečemo koju minutu, nek` dobije tragove rešetki i neka se dio šećera karamelizira, razvije okus. Voće stavljamo na srednju temperaturu. 
Za pečenje odabiremo nešto manje zrele plodove kako se ne bi raspalo. 
Izroštiljano voće možemo koristiti kao prilog piletini, ribi ili bilo kojem mesu. 
Povrće i voće možemo rezati nekom od onih super sjeckalica, ali može nam biti dovoljan i najobičniji nož ;
I marinade
Marinade za roštilj se pripremaju od kiselina /limunov sok, ocat/, ulja /maslinovo, bučino.../ te raznih začina i dodataka kao što je med, hren, senf, tabasco... ovisi o jelu koje pripremamo. 
Kiseline meso čine mekšim /naranča je dobrodošla, ulja čuvaju izvorni okus, začini ga dodatno obogaćuju.

8. F chin chin chillll

Zabavljamo se i uživamo!