Stranice

nedjelja, 24. kolovoza 2014.

Eh taj namaz, hummus

Hummus je eh taj namaz poznatiji kao najzdraviji namaz na svijetu. To je poznati specijalitet Bliskog Istoka, ustvari izvorno on pripada libanonskoj kuhinji, ali je jednostavno neizostavna delicija u arapskom svijetu. Što god miriši po arapskoj kuhinji najvjerojatnije će ponuditi hummus koji je mnogima najbolji  i najzdraviji namaz na svijetu.
Negdje ga zovu namazom od slanutka, drugdje paštetom, ali u svakom slučaju se radi o jednom od najboljih i najpoznatijih specijaliteta Bliskog Istoka.
Osnovni sastojci ovog namaza su slanutak, češnjak, maslinovo ulje i limun, no Libanonci i svi ljubitelji humusa će reći da nema dobrog humusa bez tahinija tj. paste od sezama.
Tahini, ako nemate potrebu prema isprobavanju još jednog recepta, danas možemo naći u našim trgovačkim centrima.
Hummusu možemo dodati nasjeckanu svježu metvicu ili ga ukrasiti crnim maslinama.
Kad radimo hummus važna stvar leži u omjerima. Hummus zahtjeva spretne ruke kod određivanja omjera tekućine u kojoj se slanutak kuhao, maslinovog ulja i limunovog soka. A razni recepti imaju još i svaki svoj najdraži začin.
Eto, pa tko se usudi napraviti libanonsku poslasticu tj. najzdraviji namaz na svijetu ovdje je humus recept za koji nam treba:
  • 300 gr kuhanog slanutka,
  • 4-5 žlica namaza od sezama tj. tahinija,
  • 4, 5 režnja češnjaka,
  • 1,5 dcl limunovog soka,
  • svježa menta.
Za ukrašavanje trebamo:
  • šaka nasjeckanih indijskih oraščića,
  • 5, 6 kom crnih maslina,
  • desetak listova mente.

Slanutak noć prije držimo u slanoj vodi, pa ga drugi dan skuhamo u loncu pod pritiskom. U vodu stavimo list lovora i žlicu maslinovog ulja, a posolimo pred kraj kuhanja koje traje cca 25 min. Nije loše šupljom žlicom pokupiti tanke kožice slanutka koje zrna slanutka ponekad puste pa plivaju po površini. Zatim procijedimo ali obavezno sačuvamo 2, 3 dcl juhe od slanutka.
Sameljemo kuhani slanutak u blenderu i dodamo maslinovo ulje i 1,5 dcl juhe u kojoj se slanutak kuhao. Miksamo dok ne dobijemo glatku i finu kremu.
Češnjak dobro zgnječimo u mužaru ili gdje god da ga gnječimo; uz malo soli, dok ne dobijemo bijelu kremu. U maloj zdjelici tučemo tahini s limunovim sokom. Ukoliko masa bude pregusta, dodamo koju žlicu juhe od kuhanja slanutka. Sada umiješamo tu smjesu u pire od slanutka, pa dodamo češnjak i dalje miješamo. Popaprimo svježe mljevenim paprom i posolimo.
Masa treba biti rahla, ako je pregusta u nju dodamo malo juhe od slanutka, a ako ju trebamo još začiniti, moramo ponoviti radnje s tahinijem i limunom.
Žlicom maslinovog ulja nauljimo malu tavicu, pa ispećemo indijske orahčiće, narezani kikiriki ili pistacije.
Humus stavimo u plitki tanjur, a zatim po njemu vilicom napravimo crte, brazde. Prije serviranja ugrijemo 4, 5 žlica maslinovog ulja i ulijemo u te brazde. Posipamo s indijskim orahčićima, narezanim crnim maslinama i nareckanom mentom.
Ja ga volim posuti sjemenkama sezama i dodati kurkumu. Eto, još malo sezama u eh taj namaz ;)
Hummus se poslužuje uz pogačice, pita kruh ili tortilje.

Vegetarijanci, vegani i svi ostali bez straha uživajte u hummusu ;)